XVII. Kromatografi Kongresi Gerçekleştirildi


Hitit Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen XVII. Kromatografi Kongresi (Kromatografi-17) Meslek Yüksekokulunda başladı.

Gerçekleştirilen açılış törenine Rektör Prof. Dr. Reha Metin Alkan, Fen Edebiyat Fakültesi Dekan V. Prof. Dr. Emre Güler, Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Menderes Suiçmez, Kimya Bölüm Başkanı Prof. Dr. Faruk Gökmeşe, Kongre Başkanları Prof. Dr. Adil Denizli ve Doç. Dr. Dursun Ali Köse ile Hitit Üniversitesi öğretim elemanları ve çok sayıda konuk akademisyen katıldı.

Kongrenin açılış konuşmasını yapan Fen Edebiyat Fakültesi Dekan V. Prof. Dr. Emre Güler, Fen Bilimleri alanında bir etkinliğin ev sahipliğimizde yapılıyor olmasından dolayı duydukları memnuniyeti dile getirerek 17. Kromatografi Kongresini düzenlemenin gurur verici olduğunu belirtti. Etkinliğin düzenlenmesinde başta Rektör Prof. Dr. Reha Metin Alkan olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür eden Prof. Dr. Güler, “İnşallah bilim tadında keyifli oturumlar olur, katılımlarınız için teşekkür ediyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

Kimya Bölüm Başkanı Prof. Dr. Faruk Gökmeşe yaptığı konuşmada; Hitit Üniversitesi Kimya bölümü hakkında ve yapılan çalışmalarla ilgili bilgiler vererek bölümün yüksek lisans ve doktora programları kapsamında yoğun bir şekilde çalışmalarını sürdürdüğünü ifade etti. Bölüm olarak bu ve benzeri etkinlikleri düzenlemeye devam edeceklerini söyleyen Prof. Dr. Gökmeşe, etkinliğin düzenlenmesinde katkısı bulunanlara teşekkür ederek “Kongrenin hatasız, güzel bir şekilde sonuçlanmasını temenni ediyorum” dedi.
Kongre Başkanı Doç. Dr. Dursun Ali Köse ise bundan sonra daha aktif bir şekilde yeni kongreler düzenlemeye çalışacaklarını ifade ederek etkinliğin düzenlenmesinde başta Rektör Prof. Dr. Reha Metin Alkan olmak üzere emeği geçen herkese ve sponsorlara teşekkür etti.

Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan da “2023, 2053 ve 2071 vizyonları kapsamında bizlere konulan bazı hedefler var. Bunların en başında geleni 30.000 dolarlık Gayrisafi Milli Hasıla’ya (GSMH) ulaşmak, dünyanın ilk 10 ekonomisi içine girmek ve buna bağlı olarak da refah seviyemizin artması diyerek sözlerine başladı.
Teknolojideki gelişmelere ve günümüzdeki önemine ilişkin örnekler veren Rektör Prof. Dr. Alkan, “Bugün hemen hemen herkesin cep telefonunda bulunan Whatsapp uygulamasının marka değeri 30 milyar dolar civarında. Google, yaptığı çalışmalarla şu an dünyanın ilk 3 firmalarından bir tanesi. 2006’lı yıllarda cep telefonlarının en önemli özelliği hafif, küçük ve şarjının uzun gitmesiydi. Şuan ise daha büyük, fiyatı yaklaşık 10 katı olan ve tonu 10 milyon dolar civarındaki bir cihazı hepimizin hayatına girdi” diyerek teknolojinin ülkelerin gelişmesinde ve büyümesinde büyük bir rol oynadığını vurguladı.

Rektör Prof. Dr. Alkan konuşmasına şu şekilde devam etti: “Bizim ihracattaki kilo başına gelirimiz yaklaşık ortalama fiyatı 1.6 ile 1.8 dolarlar civarında. Eğer 500 milyar dolarlık bir hedefe ulaşmak istiyorsak kilo başına gelirimizin 2.5-3.0 dolara çıkması gerekiyor. Bu da sadece ve sadece yüksek teknolojiye, Ar-Ge’ye dayalı ürünlerin üretilmesiyle olacak. Endüstri 4.0’ın en önemli bileşenleri teknoloji, Ar-Ge ve internet. Tüm bu çalışmaların temelinde de Temel Bilimler var. Temel Bilimler hayatımızın her anında var. Temel Bilimler olmadan bilim olmaz, bilim olmadan da hayatın gelişmesi mümkün değildir.”

Bu ve benzeri etkinliklerin düzenlenmesine büyük önem verdiklerini ve Üniversitenin kapılarının herkese açık olduğunu ifade eden Prof. Dr. Alkan, etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ederek kongrenin başarılı bir şekilde tamamlanmasını temenni etti.

Yapılan konuşmaların ardından Kromatografi Kongrelerinin başlatıcısı, Türkiye Bilimler Akademisi Asli Üyesi ve Hacettepe Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Adil Denizli tarafından “Kromatografinin Dünü, Bugünü ve Yarını” başlıklı açılış sunumu gerçekleştirildi.